04.01.2022

İL MÜFTÜLÜĞÜNCE TALİM VE TASHİH-İ HURUF HİZMET İÇİ EĞİTİM KURSU BAŞLADI

Diyanet İşleri Başkanlığımızın talimatları doğrultusunda, İl Müftülüğümüzce cami ve Kur'an kursu hizmetlerini yürüten imam hatip, müezzin kayyım ve Kur'an kursu öğretcilerinin talim, tecvit, tashih-i hurûf ve mehâric-i hurûfla ilgili bilgi ve becerilerini geliştirmek, Kur'an-ı Kerim'i usulüne uygun bir şekilde okumalarını sağlamak, mesleki bilgi, beceri ve formasyonlarını geliştirmek amacıyla 03 Ocak – 01 Nisan 2022 tarihleri arasında düzenlenen Talim ve Tashih-i Hurûf Hizmet İçi Eğitim Kursu 03 Ocak 2022 pazartesi günü başladı. 3 ay sürecek eğitimde İl Müftümüz Veysel IŞILDAR başta olmak üzere, Müftü yardımcılarımız, vaizler ve İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Fikret KARAMAN, Prof. Dr. Cemil ORUÇ, Prof. Dr. Yusuf BATAR, Doç. Dr. Recep UÇAR, Dr. Sait BOSAT ve Dr. Tacetdin BIYIK ile İnönü Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ramazan KAMİLOĞLU’nun eğitimci olarak görev almaktadır.

Talim ve Tashih-i Huruf Hizmet İçi Eğitim Kursumuzun eğitime başlaması dolayısıyla 04 Ocak 2022 Salı günü açılış programı düzenlendi. İl Müftümüz Veysel IŞILDAR, Müftü Yardımcısı Fikriye ÖZKAN, Eğitim Uzmanı Mehmet TÜRKER, İnönü Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Fikret KARAMAN ve Dr. Sait BOSAT ve kursiyer olarak eğitime alınan imam hatip, müezzin kayyım ve Kur’an kursu öğreticisi ünvanlarında olan personel katıldı.

Program Hacı Mehmet Kaba Camii İmam Hatibi İbrahim Furkan VAROL’un Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftümüz Veysel IŞILDAR’ın açılış konuşmasına geçildi. İl Müftüsü IŞILDAR konuşmasına talim ve tashih-i huruf kursunun hayırlara vesile olması duasıyla başlayarak bu eğitimde kazandıklarını mesleki olarak uygulamanın önemine ve topluma daha geniş bir perspektiften dokunmalarının gerekliliğine değindi. İl Müftümüz IŞILDAR’ın konuşmasından sonra İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikret KARAMAN, eğitime katılan kursiyerlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında eğitimin önemiyle ilgili şunları söyledi. “1976’da ilk defa ilçe müftüsü olduğunda açmayı düşündükleri bir Kur’an kursuna görevlendirecek personel bulamazken bugün din görevlilerinin eğitimlerini daha üst düzeye çıkarmak için yapılan eğitim çalışmalarının kıymetine değindi.

Prof. Dr. Fikret KARAMAN’ın konuşmasından sonra program sona erdi.